Az amerikaiak szerint a globális vállalati adózásról szóló egyezmény szinte kész, de lesz ehhez néhány szava Írországnak is.
Egyes jelentések szerint a G7-ek és a Fehér Ház már majdnem megállapodott a minimális globális társasági adó kulcsáról, ám ebből Írország nem kér.
Írország nem tagja a G7-nek, viszont az OECD-nek és az Európai Uniónak igen, ennek értelmében pedig hozzá kell járulnia a változásokhoz, de a Sky News értesülései szerint Írország nem akarja megnövelni a jelenleg hatályban lévő – óriási hasznot termelő – 12,5 százalékos társasági adót, amely az egyik legalacsonyabb szint a fejlett világban.
Az Egyesült Államok döntéshozói a globális minimum társasági adó kulcsát 15 százalékban határoznák meg, ami Magyarország számára is hátrányos lehet, mivel
Az OECD támogatja a globális társasági adóról szóló javaslatokat, de a szervezet szerint egyértelműen meg kellene határozni, hogy hol és milyen módon vezetnék be a reformokat.
Paschal Donohoe ír pénzügyminiszter elmondta, hogy fenntartásai vannak az amerikai tervekkel kapcsolatban, miszerint a minimum globális társasági adó a jövőben megakadályozná a vállalatokat, hogy adóparadicsomokba menekítsék a profitjukat és annak adóját, főleg abban az időben, amikor
Joe Biden az elmúlt évtizedek legnagyobb adóemelését tervezi bevezetni.
A Sky Newsnak adott interjújában Donohoe elmondta, hogy aggodalommal tölti el, hogy a minimum adóval csak egyes országok és bizonyos méretű gazdaságok járnának jól.
Új trükkök, új szabályok
Ez a nemzetközi egyezmény lenne az évszázad legnagyobb változása a globális társasági adórendszerben. Korábban a vállalatoknak sokkal nehezebb volt különböző számviteli és jogi kiskapuk útján lecsökkenteni az adóterhet. Ma már mindennapos, hogy a vállalatok dollármilliókat fizetnek alacsonyabb adókulccsal rendelkező országokban, károsítva ezzel a székhelyük szerinti országot.
A Biden-adminisztráció pedig ezzel az adóelkerüléssel venné fel a harcot. Az Egyesült Államokban a döntéshozók azt tervezik, hogy megnövelik a jelenleg 21 százalékos társasági adót 28 százalékra és megemelnék az adó mértékét azon amerikai vállalatok esetében, amelyek a tengerentúlon működnek, de már az Egyesült Királyság is tervezi az adók emelését.
Ha Írország nem fogja változtatni az adókulcsot, az jelentősen megnehezíti az Egyesült Királyság helyzetét.
„Támogatom a tervezetet, de az alacsony 12,5 százalékos adókulcsunkat érvényesíteni fogom” – mondta Donohoe. Az ír pénzügyminiszter szerint az alacsony adókulcsnak a jövőben a megállapodás alappillérének kell lenni és szerinte partnereik megértik az aggodalmát.
Annak ellenére, hogy az amerikai diplomaták szerint az egyezmény már szinte kész van, még rengeteg akadály állhat a nemzetközi egyezmény elé.